Банско / БЪЛГАРИЯ

Град Банско е една магическа симбиоза на история, традиции, култура. С всичко онова, което посетителят открива тук - старинна архитектура, героична история, автентичен фолклор, вековна култура, съхранени традиции и обичаи, специфична кухня, невероятен хумор и богата словесност-планинският, възрожденският град е един своеобразен символ на българщината. Той е едно от най-старите поселения в полите на Пирин, разположено на важни пътни артерии. Благодарение на удобното си разположение селището се развива бързо през XVIII век и е сред най-богатите в югозападните български земи. Оживената занаятчийска и търговска дейност постепенно го превръщат в икономическо средище, а благодарение на стопанското укрепване и издигане на банскалии през Възраждането и пътуванията им в развитите страни на Западна Европа, Банско бързо се развива като селище с градски облик и се превръща в един от най-значимите центрове в Североизточна Македония. Днес той е може би най-известния зимен и ски курорт в България, с чудесни условия за ски спортове и с множество изградени хотелски комплекси, които с усмивка и настроение посрещат почитателите на планината и българските традиции. Той почти ежегодно е домакин на кръг от Световната Купа по Ски Алпийски дисциплини и любителите на този спорт могат да се гледат едни от най-известните скиори в света.
 
Известни обекти за посещение в Банско и съседните градчета са:
·   Музеен Комплекс Банско, състоящ се от Къща-музей „Неофит Рилски“, Къща-музей „Велянова Къща“, Историко-етнографски комплекс „Радонова къща“, Духовно-исторически център „Св. Паисий Хелендарски“, Постоянна Изложба на Банската иконописна школа
·     Къща-музей „Никола Вапцаров“
·     Църквата „Света Троица“, Църквата „Успение Богородично“, Църквата „ Свети Петър и Павел“ в гр. Добринище, Църквата „Свети Георги“ в село Места, Църкавата „Свети Панталеймон“ в село Обидим.
·     Археологически комплекс „Свети Никола“
·     Късно-античната крепост „Ситан кале“
·     Старият Град с характерните „бански къщи“. Тук най-характерната особеност за укрепената банска къща е наличието на каменно жилищно ядро, пригодено за временно пребиваване и за отбрана. А специфично за чардака е, че се излиза на „колибата“. Тя се среща единствено в банската къща и представлява открита дъсчена тераса, наклонена към двора и свързваща стопанските постройки с жилищните помещения. Чудесно място, където през пролетта и есенните дни присядали на припек и с ръкоделие жените, а в летния зной на тази проветрива площадка се сушели плодове за ошав, юфка, тютюн, сено и др. Оригиналното жилищно строителство в Банско не се среща в околните селища на Разложката котловина и е не само резултат на нарасналите материални възможности на банскалии, но и на по-високата им духовна култура. Градският парк на Банско се намира непосредствено до центъра на града. Паркът е разположен на повече 20 дка и разполага с всички удобстваИзцяло озеленен с огромни дървета и асфалтови алеи, парка е притегателна сила за много хора особено през горещите летни дни. На територията му може
·     да бъде видян и бюст паметника на Хаджи Вълчо – ктитор на Зографския и Хилендарският манастири. Там се намира и паметника на Костадин Голев – учредител на БКП в гр. Банско през 1918 г.
·     В част от банския бит се е превърнал и традиционният “неделен пазар”. Всеки, който иска да научи повече за предназначението на лековитите билки, които растат в Пирин планина, за качествата на меда или да опита плодове, зеленчуци, сладка , млечни и месни продукти домашно производство, може да посети кооперативния пазар намиращ се в близост до централния площад “Н.Вапцаров”. Най-любопитните могат на място да дегустират бански мезета на скара с чаша домашно вино или ракия.
·     Площад „Никола Вапцаров“, който се явява дом на редица събития от международен и национален характер като Лятна филмомания, Джазфестивал, Опера Фест, Летни театрални празници „На публиката с любов“ и много други мероприятия под егидата на община Банско.
·     Национален Парк „Пирин“ с любимата ни байкушева мура, своите неповторими резервати и интересни маршрути.
 
Интересни дейности, с които можете да практикувате в Банско:
·     Теснолинейка Септември — Добринище на БДЖ е единствената действаща теснопътна линия в България. Тя е с междурелсие 760 mm. Разстоянието от 125 km между крайните гари се изминава за около 5 часа със средна скорост 25 км/ч. Теснолинейката се ползва, както от жителите на общината, така и като туристическа атракция. На нейната територия са снимани множество исторически филми и клипове.
·   Пешеходни турове, риболов, планинско колоездене, излети, конна езда, скално катерене, рафтинг, каньонинг, международен ловен туризъм, еднодневни екскурзии до известни в района забележителности
·     Ски спортове, сноуборд, фрии рън и други.

Известни обекти за посещение в Банско и съседните градчета са:
·   Музеен Комплекс Банско, състоящ се от Къща-музей „Неофит Рилски“, Къща-музей „Велянова Къща“, Историко-етнографски комплекс „Радонова къща“, Духовно-исторически център „Св. Паисий Хелендарски“, Постоянна Изложба на Банската иконописна школа
·     Къща-музей „Никола Вапцаров“
·     Църквата „Света Троица“, Църквата „Успение Богородично“, Църквата „ Свети Петър и Павел“ в гр. Добринище, Църквата „Свети Георги“ в село Места, Църкавата „Свети Панталеймон“ в село Обидим.
·     Археологически комплекс „Свети Никола“
·     Късно-античната крепост „Ситан кале“
·     Старият Град с характерните „бански къщи“. Тук най-характерната особеност за укрепената банска къща е наличието на каменно жилищно ядро, пригодено за временно пребиваване и за отбрана. А специфично за чардака е, че се излиза на „колибата“. Тя се среща единствено в банската къща и представлява открита дъсчена тераса, наклонена към двора и свързваща стопанските постройки с жилищните помещения. Чудесно място, където през пролетта и есенните дни присядали на припек и с ръкоделие жените, а в летния зной на тази проветрива площадка се сушели плодове за ошав, юфка, тютюн, сено и др. Оригиналното жилищно строителство в Банско не се среща в околните селища на Разложката котловина и е не само резултат на нарасналите материални възможности на банскалии, но и на по-високата им духовна култура. Градският парк на Банско се намира непосредствено до центъра на града. Паркът е разположен на повече 20 дка и разполага с всички удобстваИзцяло озеленен с огромни дървета и асфалтови алеи, парка е притегателна сила за много хора особено през горещите летни дни. На територията му може
·     да бъде видян и бюст паметника на Хаджи Вълчо – ктитор на Зографския и Хилендарският манастири. Там се намира и паметника на Костадин Голев – учредител на БКП в гр. Банско през 1918 г.
·     В част от банския бит се е превърнал и традиционният “неделен пазар”. Всеки, който иска да научи повече за предназначението на лековитите билки, които растат в Пирин планина, за качествата на меда или да опита плодове, зеленчуци, сладка , млечни и месни продукти домашно производство, може да посети кооперативния пазар намиращ се в близост до централния площад “Н.Вапцаров”. Най-любопитните могат на място да дегустират бански мезета на скара с чаша домашно вино или ракия.
·     Площад „Никола Вапцаров“, който се явява дом на редица събития от международен и национален характер като Лятна филмомания, Джазфестивал, Опера Фест, Летни театрални празници „На публиката с любов“ и много други мероприятия под егидата на община Банско.
·     Национален Парк „Пирин“ с любимата ни байкушева мура, своите неповторими резервати и интересни маршрути.

Търсене в/във Банско

Подреди по :

Няма намерени записи в критериите Ви ! Можете да нулирате опциите за филтриране

Нагоре
<< < > >>