Каварна / БЪЛГАРИЯ

Каварна се намира в североизточна България, т. нар. Добруджанско плато, на 64 километра от град Варна и на 49 километра от град Добрич. Градът разполага с малко яхтено пристанище, риболовна база, просторен плаж и курортен комплекс, обособил се край залива, образуван и от малката река с очарователното име Долината на авлигите. Прорязаните варовикови скали и целия бряг са изключително живописни, особено ако се погледнат от вътрешността на морето. Каварна има обширен център, на който се намират Шадраваните, Пощата, Читалището, както и много офиси, банки, барове и кафенета.
 
Живописното каварненско крайбрежие е с дължина 42 км. На брега е създаден изкуствен плаж. До морето се издига труднодостъпният, с почти отвесни скатове нос Чиракман. В миналото Чиракман се е врязвал на километри навътре в морето, но при силно земетресение, той се срутва и постеопено ерозионното действие на водата оформя сегашния му непристъпен вид. На неговото равно плато са запазени развалините на крепостни стени, ровове, църкви, некрополи, където и до днес се провеждат археологически разкопки и изследвания.
 
Каварна е наследник на тракийското селище Бизоне, чиито най-ранни находки датират от края на VI в. пр. Хр. По-късно бива заселен и от гърци и става една от многото гръцки колонии по Черноморието. През I в. пр. Хр. градът пострадал от силно земетресение, което го погълнало почти изцяло. Възстановен е и включен в пределите на Римската империя, а по-късно и на Византия.
Днес следи от старото селище могат да се намерят по високите и по ниските части на околността. След основаването на българската държава на Балканския полуостров името на града неколкократно се променя. Наричат го Карвуна, Карбона, Карнава и най-накрая Каварна.
 
В комбинация с красивата природа и интересните исторически забележителности, регионът около Каварна се превръща и в привлекателна туристическа дестинация за любителите на голфа. Това се дължи на двете голф игрища, като едното от тях се намира точно между градовете Балчик и Каварна, на плато, издигащо се над морето, а второто - близо до морето, под селата Топола и Божурец, на 3 км от Каварна.
През последните години Каварна се превърна в място, където се провеждат множество концерти на световноизвестни групи – Nazareth, Metallica, Deep Purple, Rainbow, Black Sabbath и др.

Калиакра
Нос Калиакра е издаден 2 км навътре в морето. Намира се на 8 км от село Българево, община Каварна. Носът е природен и археологически резерват. Там гнезди аристотелевият корморан и могат да се видят делфини. През IV в. пр. Хр. тук израства селището Тиризис, по името на местното тракийско племе "тиризи". Според древногръцкия историк и географ Старбон, тук, наместникът на Александър Македонски - Лизимах е разположил своята войска във войната с черноморските градове - колонии, където скрил съкровище от четиридесет товара злато. През римската епоха крепостта се разраства под името Акрос Кастелум (укрепен нос) - строят се водопровод, баня, крепостни стени, обществени сгради. В края на XIV век крепостта става столица на Карвунското княжество на Добротица, който сече монети с името на Калиакра. Запазени са много архитектурни останки от крепостни стени, средновековни църкви, римска баня, водопровод, гробница, обществени сгради.
 
Яйлата
„Яйла“ е национален археологически резерват. Той е приморска тераса, отделена от Добружанското плато с 50 - 60 метрови скални масиви. Яйлата е неповторимо място, което съчетава археологически останки с природни дадености. Тук се намира пещерно селище от над 100 пещери от V хилядолетие пр. н. е. От Античността са запазени светилище, жертвени камъни, винарни, четири некропола от скални гробници, вкопани в скалния масив, запазена и частично реставрирана крепост от V-VI век след Хр. и други паметници на културата.През Средновековието пещерите са били използвани като манастирски комплекс. По стените на някои от тях се различават прабългарски знаци - руни, кръстове и каменни икони.
 
Русалка
Ваканционно селище Русалка е разположено на 20 километра източно от град Каварна в уникалния природен резерват “Птичия залив” и на север от нос Калиакра. В силно урбанизираната Европа районът на “Русалка” е една от малкото опазени в наши дни диви степи на континента. Изключително красиво насеченият скалист бряг, малките закътани пясъчни ивици, вековните дъбове и растителни видове привличат милиони представители на пернатия свят и превръщат “Птичия залив” в оазис на недокоснатата от векове природа. Многобройни археологически паметници, най – старите от които са от преди 8000 години, превръщат крайбрежието на “Русалка” в неповторим археологически резерват. Античните и средновековни крепости, скалните гробници, пещерите, жертвените камъни и днес са притегателен център за учени и специалисти от цял свят.

Търсене в/във Каварна

Подреди по :

Няма намерени записи в критериите Ви ! Можете да нулирате опциите за филтриране

Нагоре
<< < > >>